Faal maar raak, leer ervan
Durf jij te falen? Iedereen maakt fouten en dat is maar goed ook. Bij de tentoonstelling Flops in Musée des Arts et Métiers zijn prachtige flops te zien.
Een flop of falen. Een prima start voor een volgend idee. De realiteit is dat naar schatting negen van de tien innovaties mislukken. Deze misstappen kunnen zomaar de basis zijn voor een volgend grootste succes. Innovatie is een proces van experimenteren en de confrontatie aangaan met de werkelijkheid.
💡Edison zei: “Results! Why, man, I have gotten a lot of results! I know several thousand things that won’t work.”
Waarom lukt iets dan niet? Daar zijn veel mogelijke redenen voor:
⌨️ De macht der gewoonte: Soms is een ontwerp technisch superieur, zoals het Marsan-toetsenbord (zie foto 📷 lijkt wel op toetsenbord van een schrijftolk). Alleen zijn we als mensen te eigenwijs. Anders dan we gewend zijn? Laat dan maar.
Slechte timing: Een briljant idee kan simpelweg te vroeg zijn voor zijn tijd, waardoor de benodigde technologie of publieke adoptie nog ontbreekt.
Complex projectmanagement: Is het onderzoek of een project? Hebben alle partners wel dezelfde doelen? Uitzoeken of iets werkt, of het na de eerste juichbericht prepareren voor de markt?
Wat denk je van de koning die een extra dek op zijn boot wil, niet wordt tegengesproken door de experts, een extra dek wordt gebouwd en de boot kapseist bij de eerste vaart. Zie foto 📷
💡Economische realiteit: Een product kan technisch indrukwekkend zijn, maar faalt als de kosten te hoog zijn voor de markt, zoals bij de vroege videotelefonie. En daar hebben heel wat bedrijven jaren, decennia, aan gewerkt. Skype bleek uiteindelijk de grote doorbraak. Gewoon gratis op je eigen computer en daarna op je telefoon.
Marketing en communicatie: Een verkeerde boodschap of een ongelukkige associatie kan een project direct de nek omdraaien. Kijk bij de foto’s 📷 maar naar de tandpastalasagna (prachtig al die a’s in dit woord)
Wat te doen als het misgaat? Hier zijn enkele lessen uit de praktijk.
👉🏻Analyseer de waarom: Graaf dieper dan de voor de hand liggende redenen. Was het een technisch mankement, is de menselijke factor niet goed ingeschat, of nog iets anders?
👉🏻Eerlijkheid boven ego: Het is essentieel om te begrijpen of een idee echt niet goed genoeg was, zodat je op een betere basis opnieuw kunt beginnen of tijdig kunt besluiten om te stoppen.
👉🏻Zie falen als een springplank: Veel flops blijken achteraf essentiële tussenstappen te zijn voor latere revoluties. Gebruik de opgedane kennis om de volgende versie beter te maken.
Durf te falen, want dat is de enige weg naar echte innovatie.
Vertel eens, wat is jouw mooiste flop?











Leave a Reply